Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Har du ikke prøvd glutenfrie “kvikk-lunsj”boller med appelsinglassur MÅ du prøve det nå! Altså, sol, påske, kvikklunsj, appelsin og kaffe/solo.. Ingenting skriker påske mer enn det. Jeg har brukt verdens enkleste og beste bolledeig til denne oppskriften. Deigen er en drøm å jobbe med og resultatet blir like bra hver gang. Til de av dere som tror at dere ikke kan bake glutenfritt har ikke prøvd denne deigen. Den kan brukes som utgangspunkt til boller, skoleboller, kanelboller, kringle, sjokoladehorn og kvikklunsj-boller!
I tillegg til ingrediensene til deigen og glassuren trenger du:
- 1 1/2 Schär “kvikklunsj” eller en annen kjekssjokolade. Du kan også bruke nugatti i, det gjør vi ofte.
- 100 gr romtemperert smør
Lag deigen. Oppskriften på boller finner du her. Dekk bakebollen med plast og la deigen heve et lunt sted til dobbelt størelse i ca 1 time. Når deigen har hevet til dobbelt størrelse kjevles den ut til et rektangel å smører over et lag med romtemperert smør. Strø over grovhakket kvikklunsj ( Schaer), og rull sammen deigen og skjær i ca. 2 cm brede biter. Ha bollene i en smurt ildfast form eller på ett stekebrett med bakepapir og la de heve i ca 30 minutter til.
Stekes på 180 C i forvarmet ovn i ca 20 minutter. Ta bollene ut av ovnen og avkjøl på rist. Mens bollene avkjøles rører du sammen glasuren
Appelsinglasur:
- 200 g melis
- 5-6 ss appelsinsaft
- revet appelsinskall fra 1⁄2 appelsin
Rør sammen glasuren å ha den over bollene. Spe på med melis eller appelsinsaft ved behov.
Tips: Du kan også trille runde boller. Da blander du bare sjokoladen inn i deigen å knar godt.
Glutenfritt mel
Vi bruker nå kun eget mel i oppskriftene våre, Pappa uten gluten, glutenfritt mel , men dette utelukker ikke andre melsorter dersom du har de stående. Glutenfrie pannekaker kan lagets på både grovt og fint mel, eller en blanding av disse. Dersom du bruker et grovere mel må du nok justere med litt ekstra væske.
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Glutenfrie kvikklunsjboller med appelsinglasur
Du finner flere oppskrifter og produkter i nettbutikken vår..
Vi i Pappa uten gluten har også gitt ut fire bøker med glutenfrie oppskrifter og gode tips til hvordan du lykkes med glutenfrie mat og bakst. Link til alle bøkene våre finner du her:
Bakeboka; Den store glutenfrie bakeboka
Kokeboka; Den store glutenfrie kokeboka
Brødboka; Den store glutenfrie brødboka
Juleboka; Juleboka
#pappautengluten #kapersoliven #glutenfrie #boller #kvikklunsj #påske #semperglutenfritt #schaer #aktiv #matglad #pappa #utengluten #cøliaki #cøliakiforeningen #matbloggsentralen #godtno #allersglutenfritt #marathon #running #daddy #cooking #homemade #glutenfree #food #sweets #celiac
4 Responses
Hei!
Prøvde kviklunsjbollene i dag! Ble veldig gode og saftige.
Eneste jeg stusset på var at det var som kjeksen fortufta.
Null krønsj! Blir deres å slik?
Mvh Karina
Hei,
Mulig kjeksen “forsvinner” litt under steking. Husker faktiske ikke, men ikke noe jeg har reagert på altså:) Kanskje du kan prøve med en annen type kjeks i ? Lykke til!
Lagde disse i dag, tusen takk for oppskriften. Jeg har hatt cøliaki i over 10 år, så har mange gode oppskrifter, men disse bollene er noen av de beste jeg har smakt!
Tusen takk for hyggelig tilbakemelding!